09. siječnja 2018. godine održana je komemoracija nevinim žrtvama nacifašističkog zločina u selu Bokordići i Šajini. Počast stradalim mještanima uz spomenik u Bokordićima i Šajinima odali su polaganjem vijenaca istarski župan Valter Flego, predstavnici Općina Svetvinčenat i Barban, predstavnici prijateljske Općine Matulji i mjesta Lipe, Udruga antifašističkih boraca i antifašista Istarske županije, Pule, Barbana, Savičente i Liburnije.
Svi oni, ali i brojni mještani prisjetili su se s tugom i pijetetom noći između 8. i 9. siječnja ratne 1944., kada su u svom krvavom pohodu nacifašisti najprije poharali selo Šajine, ubili 54 mještana i zapalili selo, produživši dalje do sela Bokordići na području Općine Svetvinčenat, gdje su na zgarištu spaljenog sela ostala tijela 22 seljana, uglavnom muškaraca, a desetak ih je odvedeno u konclogore iz kojih se nikada nisu vratili.
Nakon minute šutnje za sve poginule, okupljenima se obratio načelnik Svetvinčenta Dalibor Macan koji je istaknuo da je počašćen i ponosan što nazočne može pozdraviti ispred spomenika koji simbolizira ne samo nevine žrtve fašističkog terora, već i hrabrost i odlučnost mještana sela Bokordići i istarskog naroda u borbi protiv okupatora i težnji za slobodom.
Rekao je: „Slobodom koju često shvaćamo olako, ali ona je izborena krvlju ovih naših mučenika, borbom za svoj kraj i svoju besidu, kako u Narodnooslobodilačkom tako i u Domovinskom ratu. Danas, na 74. obljetnicu tragedije, pod zastavom ujedinjene Europe koja je, usudio bih se reći, garancija budućim naraštajima da se zvjerstva počinjena u Bokordićima, susjednim Šajinima i prijateljskoj Lipi više nikada neće ponoviti.“
Načelnik je još jednom istaknuo da je ponosan na sumještane, istarski narod i sve borce NOB-a i branitelje iz Domovinskog rata, ali naglasio je odgovornost mlađih generacija u očuvanju sjećanja na sve nevine žrtve, borce koji su položili svoje živote.
„Svjedoci smo da se s vremenom povijest nekako drugačije piše, ali njihovi životi i njihova krv koju su prolili za rodnu grudu, njihova borba i vrijednosti u koje su vjerovali i bili spremni dati svoj život, nisu list papira već realna i opipljiva stvarnost koju moramo očuvati i s ponosom se sjećati“, zaključio je Macan.
Na spomeniku stradalih mještana Šajina uz njihova imena ispisana je i poruka „ Zlo nije jače od života. Oprost donosi mir, ali ne i zaborav.“ Slijedom iste poruke u društvenim prostorijama u Šajinima evocirana su sjećanja na te događaje uz . naglasak da se te žrtve ne smiju nikada zaboraviti.
Učenice su prigodnim recitacijama obogatile ovaj komemorativni skup. Prisutni na komemorativnom skupu razgledali su u spomen–sobi u Društvenom domu u Šajinima izložene fotografije i pisane potresne priče preživjelih Šajinaca –svjedoke užasa te crne šajinske noći, ali i borbi za preživljavanje onih koji su ostali živi.
D.Š.