U nedjelju 09. rujna, komemoracijom na Spomen – groblju u Kamporu na Rabu obilježena je 75. obljetnica oslobađanja zatočenika iz ovog zloglasnog talijanskog fašističkog logora u Drugom svjetskom ratu.
U fašističkom koncentracijskom logoru u Kamporu bilo je od njegovog osnivanja 02.07.1942. do oslobađanja 11.09.1943. zatočeno oko 15 tisuća Hrvata, Slovenaca i Židova. Među njima bilo je zatočeno i oko 1.200 malodobne djece. Od posljedica nehumanih uvjeta života, gladi, zime i bolesti umrlo oko 4.500 interniranih zatočenika logora, ali je do danas identificirano 1.490 umrlih, jer su veći dio logorskih knjiga i drugih materijalnih dokaza o stradavanju logoraša fašisti uništili.
Više stotina okupljenih iz Slovenije, Gorskog kotara, Primorsko –goranske županije i Grada Raba prisjetilo se tih teških dana zajedničke prošlosti uz odavanje počasti svim umrlim zatočenicima fašističkog logora.
Uz dirljive zvukove truba brojne delegacije udruga, državnih tijela, gradova i općina položile su vijence uz središnji spomenik-obelisk na groblju Kampor.
Delegacije gradova i Zveza združenih borcev za vrednote NOB-a iz Slovenije, te Gorskog kotara, Primorsko- goranske županije, Grada Raba, uz delegacije Udruga antifašističkih boraca i antifašista položile su vijence uz središnji spomenik-obelisk.
Kao izaslanik predsjednice Republike Hrvatske Kolinde Grabar Kitarović vijenac je položio gradonačelnik Grada Raba Nikola Grgurić, a zatim delegacija Državnog zbora i Veleposlanstva Republike Slovenije u Republici Hrvatskoj, u sastavu Dejan Židan, predsjednik Državnog zbora i Dr. Smiljana Knez, veleposlanica Republike Slovenije u Zagrebu. U ime predsjednika Hrvatskog sabora Gordana Jandrokovića, vijenac je položio izaslanik predsjednika Hrvatskog sabora načelnik Općine Lopar Josip Borić te
izaslanik župana Primorsko- goranske županije Zlatka Komadine, ravnatelj Županijske Lučke uprave Rab Nenad Debelić.
Vijence su položile i delegacije Općine Kočevlje, Općine Čavle, delegacija Koordinacije židovskih općina u Republici Hrvatskoj, delegacija Zveze borcev za vrednote NOB-a Republike Slovenije i Logorski odbor Rab-Gonars, delegacija SABA RH, delegacija SABA PGŽ-a, delegacija civilnih invalida rata Hrvatske, delegacija Udruge antifašista Raba, delegacija UABA otoka Krka, delegacije Zveze združenj borcev NOB-a Kočevlje, Semič, Metlika, te delegacije Občinskog društva Zveze borcev za vrednote NOB-a Borovnice i Južno primorske regije.
U ime domaćina Grada Raba nazočnima na skupu obratio se zamjenik gradonačelnika Grada Raba Denis Deželjin. Uz pozdrave upućene preživjelim internircima, članovima njihovih obitelji i rodbini umrlih interniraca, visokim dužnosnicima iz Republike Hrvatske i Republike Slovenije, svim delegacijama i prijateljima iz Hrvatske i Slovenije, Deželjin je rekao:“Godine prolaze- sjećanje na tragične dane ostaju i ne blijede. U ovom prividnom spokoju zelenila, toliko se patnje, tuge i boli može oćutjeti, jer previše je ovdje životnih putova nasilno, nepravedno, neprirodno, surovo i neljudski prekinuto od tadašnjeg fašističkog režima. Neka nas to, kao živi dokaz i opomena, pouči kakvo sve zlo može proizaći kada čovjek čovjeku prestane biti čovjek.“
U ime Logorskog odbora Rab – Gonars nazočnima se je obratio Herman Janež – mlađi, a nazočnima na skupu obratili su se i Ivo Barić, Jože Oberstar, Franjo Habulin, Ranko Špigl, Roman Hrovat, Nenad Debelić, Josip Borić, Dejan Židan te Nikola Grgurić koji je između ostalog rekao: „Nitko nikada neće moći oravdati zločine koji su se ovdje, kao i drugdje na prostorima Hrvatske i Slovenije dogodili u, na žalost, prevelikom broju logora i jama. Naše države danas dijele s međunarodnom zajednicom vrijednosti demokracije, slobode i
poštovanja svakog ljudskog bića, bez obzira na različitosti. Želim da svima nama, iskrenim pokloniteljima ovdje stradalim žrtvama, u podsvijesti bude uvijek osuda svih totalitarnih režima, bilo nacističkih, fašističkih ili komunističkih.“
Program su svojim nastupom obogatili: Muški pjevački zbor Svoboda iz Kočevlja, rapske klape Eufeminija, recitacije pjesama na hrvatskom i slovenskom jeziku u izvedbi voditeljica programa Irene Ivić i Silvane Knok uz pratnju harmonikaša Cirila Skebea.
Na kraju su se predstavnici svih delegacija uputili ka spomeniku na mjesto stradanja žena i djece gdje su položili cvijeće i zapalili svijeće.
Na komemorativnom skupu bio je nazočan i 51 član iz UABA Liburnije.
M.L.