U Mrkoplju 16. veljače delegacije Općine Mrkopalj, Primorsko-goranske županije, te predstavnici antifašističkih udruga iz Primorsko-goranske i Istarske županije kao i predstavnik udruga iz Domovinskog rata položili su vijence na spomen-kosturnicu borcima NOV-a palim u oslobodilačkom ratu 1941-1945. kao i na spomenik braniteljima u Domovinskom ratu 1991-1995. te im odali počast.
Potom je održana svečana akademija kojom je otvoren 56. Memorijal 26 smrznutih partizana – Memorijal mira.
Predsjednik SABA PGŽ-a Dinko Tamarut je istaknuo da danas ponovno obilježavamo godišnjicu stradanja boraca 2. brigade 13. Primorsko – goranske divizije sastavljene od Gorana, Primoraca i Istrana. Tada je u ledenoj noći 19./20. veljače 1944. godine probijajući se iz Jasenka prema Mrkoplju u snježnoj vijavici na Matić poljani ostalo u zagrljaju bijele smrti 26 iscrpljenih partizana.
26 kamenih stupova postavljenih na Matić poljani svjedoči o stradanju tih naših partizana. Zato i mi te žrtve i stradanja boraca u borbi za oslobođenje ovih krajeva od fašizma i nacizma ne smijemo zaboraviti. Jedinstvo i odlučnost naših Gorana, otočana, Primoraca i Istrana pokazana i u Domovinskom ratu, dokaz su sloge, zajedništva i pobjede, a žrtve vječna opomena da je antifašizam jedina nada za budućnost u slobodi, miru i zajedništvu rekao je Tamarut.
Toplo je pozdravljeno dvoje živih partizana s ovog „ledenog marša“ devedeset šestogodišnji Franjo Jelušić i devedeset dvogodišnji Romano Grbac.
Načelnik Općine Mrkopalj Josip Brozović je istaknuo i potrebu fokusiranja na budućnost koja bi trebala značiti bolje uvjete života u Gorskom kotaru te nastavak njegovanja mira, tolerancije i poštovanja povijesti. Najavio je, u suradnji s Primorsko- goranskom županijom, planirano otvaranje Društvenog doma u Mrkoplju, poželio obnovu Škole mira, ali se i zapitao zašto u Mrkoplju nema memorijalnog centra koji bi svih 12 mjeseci u godini podsjećao na događaj iz noći s 19. na 20. veljače 1944. godine.
Zamjenik župana Petar Mamula je istaknuo da se danas trebamo boriti za svakog mladog čovjeka koji živi u Gorskom kotaru da tu i ostane te vratiti one koji su otišli. Nastojanja Primorsko-goranske županije idu u tom smjeru i veselim se budućem Društvenom domu u Mrkoplju, kao što sam se danas veselio skijašima na Čelimbaši rekao je Mamula.
Obraćajući se u ime udruga proizašlih iz Domovinskog rata, Miljenko Kauzlarić se založio da se brendiraju ideje Franje Starčevića, osnivača Škole mira u Mrkoplju.
Svečanu akademiju uveličali su svojim glazbenim i scenskim izvedbama Tamburaški orkestar Sungerski lug, Vokalni sastav DIM, članovi mrkopaljske udruge „Malo po malo“ te učenici OŠ Mrkopalj.
D.Š.