Svečana komemoracija u povodu stradanja zatočenika u logoru Gonars, Italija, održana 1. studenog 2014.

gonars (1)
gonars (2)
KONCENTRACIJSKI LOGOR GONARS

SVJEDOČANSTVO JEDNOG LOGORAŠA

Savez antifašističkih boraca i antifašista Primorsko-goranske županije i ove godine odazvao se pozivu Općine Gonars, te sudjelovao u komemorativnoj svečanosti povodom stradanja hrvatskih i slovenskih zatočenika u koncentracijskom logoru Gonars.

gonars_del_1U ranim jutarnjim satima iz Rijeke je krenulo 50-ak predstavnika Udruga SABA s područja Primorsko-goranske županije. Delegaciju je vodio Branko Afrić, predsjednik UAB-a Liburnije, uz pomoć Joze Anića, tajnika Udruge, te Vinka Surine, člana Predsjedništva, koji je imao i prevoditeljsku funkciju.

Svečana komemoracija održana je na groblju Općine Gonars gdje se nalazi Monumentalna kosturnica, vodio ju je gradonačelnik Marino Del Frate.

gonars_delDva orkestra su nacionalnim himnama sudionika stradanja, započela komemoraciju. Slijedilo je polaganje vijenaca na spomenike preminulim žrtvama. Potom su se nazočnima obratili predstavnici delegacija sa dirljivim porukama sjećanja, osude svih oblika nasilja i agresije, potrebom njegovanja mirnog suživota, uvažavanja različitosti i stalne zadaće prenošenja znanja na mlade – da se ne ponovi.

Govorili su: gradonačelnik Gonarsa, predstavnici Konzulata Republike Hrvatske u Italiji, Provincije Udine, Autonomne regije Friuli-Venezia Giulia, Republike Slovenije, Udruge partizanskog pokreta Italije.

Erik Fabijanić, predsjednik Skupštine Primorsko-goranske županije i Slavko Malnar iz UAB-a Čabar, preživjeli zatočenik Gonarsa, podsjetili su na žrtve i stradanja deportiranih stanovnika mnogih mjesta Gorskog kotara i Kastva sa grobinštinom. Čula se poruka mira u spomen na preživjele, njihove potomke i sve generacije stasale nakon strahota 2. Svjetskog rata.

Potom se delegacija uputila na mjesto gdje se nalazio koncentracijski logor, točnije ostaci Odjela B, pokraj kojeg je izgrađen spomenik. Dirljive slike logora izrađene u mozaiku, poruka su mladih autora spomenika – neka sjećanja na stradanja logoraša vječno traju.gonars_kolaz_2

Potom se delegacija uputila na mjesto gdje se nalazio koncentracijski logor, točnije ostaci Odjela B, pokraj kojeg je izgrađen spomenik. Dirljive slike logora izrađene u mozaiku, poruka su mladih autora spomenika – neka sjećanja na stradanja logoraša vječno traju.

Položeni su vijenci, upaljene svijeće, evocirana sjećanja, s željom – neka se ne ponovi. Sjećanja je pratila glazba orkestra mladih, dostojanstvena i puna pijeteta.

Srca nazočnih bila su uz sve logoraše, zatočenike, preminule ali i preživjele, te
njihove potomke. Suze na licima tiho su klizile, ali glasno i odlučno govorile – fašizam….
nikad više.

uaba_750_sDelegacija Udruga Saveza antifašističkih boraca i antifašista Primorsko-goranske županije, nakon Svečane komemoracije u Gonarsu,  posjetila je Monumentalni spomenik nazvan „Kosturnica stotinetisuća“,  u mjestu Redipuglija u Italiji.

Posebno priznanje zaslužio je gospodin Vinko Surina, koji je u svojoj 86-oj godini, pri toplini skoro ljetnog dana, u pratnji Joze Anića tajnika UAB-a Liburnije te voditeljica Međunarodne ljetne škole mira Savudrija 2014., Sanje Bosnić i Dijane Pažin stigao do vrha monumentalnog spomenika.

.. o Spomeniku palom vojniku na Krasu – „Kosturnica stotinetisuća“

Vinko Surina, Dijana Pažin Sanja Bosnić, Jozo Anić

Vinko Surina, Dijana Pažin Sanja Bosnić, Jozo Anić

Spomenik je posvećen svim palim vojnicima na talijanskom Krasu u razdoblju 1914. – 1918. godine. Sagrađen je 1935. godine. Projektirali su ga arhitekt Mario Gerappi i kipar Castiglioni, u to vrijeme priznati i cijenjeni projektanti brojnih groblja diljem Italije.

Na Krasu je u vrijeme 1. svjetskog rata, u žestokim bitkama poginulo približno 100.000 vojnika. Sahranjivani su na različitim mjestima talijanskog Krasa. Oko 30.000 vojnika bili su pripadnici talijanskih vojnih postrojbi, sahranjenih dvadesetih godina prošlog stoljeća na zajedničkom groblju, na brežuljku S. Ella, preko puta monumentalnog spomenika. Kosti s groblja S. Ella premještene su u veliku „Kosturnicu stotinetisuća“ nakon što je izgrađena.

kolaz_1U blizini Redipuglie nalazi se veliko groblje Austo-ugarskih vojnika na kojem je sahranjeno oko 15.000 poginulih. Mnoge žrtve našle su svoj vječni mir u grobovima razasutim diljem talijanskog Krasa, kojih je više od 1.840.

Redipuglia je odabrana kao „Grad spomenik“, simbol velikog rata na Krasu, budući da je smještena između doline i krasa, na mjestu u čijoj blizini su započele velike bitke na vojnim poljima 1. svjetskog rata.

Tekst o Spomeniku preuzet s ploče informacija palom vojniku na Krasu, 1.Svjetski rat.

Više od 750 stepenica, 22 razine spomenika koliko treba do vrha monumentalnog spomenika, čitajući tisuće zapisanih imena vojnika raznih rodova vojske palih u 1. Svjetskom ratu, prošli su članovi delegacije SAB-a PGŽ.  Istaknuli su se mlađi članovi UAB-a Krk, Opatije i Matulja.

gonars_delegacija (1)gonars_delegacija (2)
gonars_delegacija (3) gonars_delegacija (4)VIDEO PRILOG

VIDEO PRILOG 1

VIDEO PRILOG 2

VIDEO PRILOG 3

VIDEO PRILOG 4

VIDEO PRILOG 5

Tekst i fotografije: Dijana Pažin