U Lisini, šumskom području, gdje je 1942. godine odjeknuo prvi pucanj ustaničke puške započelo je obilježavanje 75. godišnjice narodnog ustanka u organizaciji UABA Liburnije, UABA Grada Opatije i SABA PGŽ pod pokroviteljstvom općina Matulji, Lovran i Mošćenička Draga, te Grada Opatije proslavljena je 75 godišnjica narodnog ustanka pod nazivom Lisina u NOB-u.
Na spomeniku podignutom 1955. godine piše da su U Lisini tijekom NOB-a svoja sjedišta imali Operativni štab za Istru, Okružni i Kotarski komiteti KPH i Kotarski narodnooslobodilački odbor i druge oslobodilačke ustanove, te da su kroz ovu šumu hrlili u pomoć osvetnički borci svojoj braći u Istri iz svih krajeva zemlje.
Skupu su prisustvovale brojne udruge antifašističkih boraca i antifašista iz PGŽ- a, Istre i Slovenije kao i delegacije općina i PGŽ koje su položile vijence na centralni spomenik u Lisini.
Između mnogih vijenac je položio na centralni spomenik u Lisini uz predsjednika UABA Liburnije Branka Afrića i jedini preživjeli partizan na ovom skupu Romano Grbac (krajnji desno).
Nakon Himne i položenih vijenaca uz centralni spomenik u Lisini odana je počast poginulim borcima NOR-a i žrtvama fašističkog terora te braniteljima Domovinskog rata.
Delegacija UABA Liburnije položila je vijenac na mjesto pogibije 29.04.1944. Milića Jardasa Matijaševega, omladinskog rukovodioca iz Marčelji.
Delegacija UABA Lburnije je položila vijenac i na mjesto pogibije 19.08.1944. Ivana Kinkele Zvanića, predsjednika NOO sela Škrapne.
Zbog jake kiše ostatak programa nastavljen je u domu „Hangar“ u Matuljima.
Predsjednik UABA Liburnije i organizacijskog odbora Branko Afrić je između ostalog rekao da su se pripreme za ustanak i sam ustanak u Istri i Liburniji odvijali zbog drugih povijesnih okolnosti na području druge države u drugačijim uvjetima i drugom vremenu. „Zato smo cijenili da je potrebno da se danas u Lisini prisjetimo tog vremena, tih priprema i općenarodnog ustanka na području Istre i Liburnije, da se prisjetimo povijesnih odluka naših predaka kojima su odlučivali o svojoj sudbini i budućnosti, njihovih borbi, stradanja i žrtvi u težnji za slobodom i sjedinjenjem s maticom zemljom – Hrvatskom“.
Član organizacijskog odbora manifestacije Lisina u NOB-u Dušan Širola iznio je sažeti prikaz razvoja Narodnooslobodilačkog pokreta i Narodnooslobodilačke borbe na ovim prostorima u vremenu u kojem su žitelji ovog prostora, rekao je, zajednički kidali lance ropstva iz talijanskog fašizma i njemačkog nacizma, povezani s Kastavcima, Grobničanima,Goranima, Slovencima i svima koji nisu prihvaćali fašizam.
Predsjednik SABA PGŽ-a Dinko Tamarut poručio je da je Učka bila i ostala simbol jedinstva, bratstva i svega onoga što nas je nosilo kroz našu prošlost i kao veza Istre i naših krajeva.
Župan Zlatko Komadina je rekao: „I poslije toliko godina nakon završetka Drugog svjetskog rata ima onih koji ne razumiju da je antifašizam osnovna tekovina na kojoj je nastala današnja Europa. Da nije bilo partizana i Josipa Broza Tita, Hrvatska danas ne bi bila u ovim granicama. Ne može se danas s desne strane govoriti da je antifašizam floskula, niti se može s ljevice govoriti da nam se fućka za pozdrav Za dom spremni. Meni se zato ne fućka.“
Prisutne su pozdravili: općinski načelnik Mario Ćiković u ime Općine Matulji, Grada Opatije, Općine Lovran i Mošćeničke Drage,Edo Jerman u ime antifašista Grada Buzeta i Franc Šego u ime slovenskih antifašista iz Kočevske Reke.
Program su svojim nastupom obogatili KUD „UČKA“ i gosti harmonikaši iz Istre Damir Ugrin, Silvio Ugrin i Valentina Carpeneti.
Učenici ugostiteljske škole pripremili su okrepu za sve prisutne sudionike skupa. Hvala!
Više o temi Lisina u NOB-u možete pročitati na ovom linku…
Autor: S. Š.