28.10. četrdeset članova iz UABA Liburnije krenulo je u posjet Buzetu, Tićanu, Višnjanu, Poreču i Sv. Lovreču.
U Buzetu kraj spomen obilježja poginulim borcima NOR-a i žrtvama fašističkog terora odali smo počast, položili vijenac i upalili svijeću.
O doprinosu Buzeštine u NOB-u i podnijetim žrtvama govorio je član predsjedništva UABA Buzeta Rikardo Peršić.
Na raskrsnici U Tićanu dočekao nas je predsjednik UABA Poreč Arduino Matošević.
Kraj spomenika osamdeset četvorici poginulih ustanika položen je vijenac, upaljena svijeća te im odana počast.
Članovi UABA Liburnije su upoznati s tijekom događanja tog 11. rujna 1943. u kojem su ustanici na Tićanu htjeli zaustaviti prodor njemačkog 194. pješadijsko–grenadirskog puka prema Puli.
U zametnutoj bitci ustanika s premoćnim njemačkim snagama, u okruženju, poginula su 84 borca.
Uz njihova imena na spomen ploči na sedmom, ležećem stupu, stoji natpis:
„Ispunjeni gorčinom težačkog života otaca naših, djedova naših, kroz vjekove krenusmo u borbu s vjerom u pobjedu za slobodu čovjeka, za svjetliju budućnost svoje djece i svoje braće na pragu domova svojih u neravnoj borbi s porobljivačima naroda nas osamdeset četvorica pogibosmo ovdje za bratstvo novih pokoljenja.“
U Tićanu smo posjetili i novu zvjezdarnicu Astronomskog društva Višnjan gdje nas je kroz prezentaciju o „Sunčevu sustavu i Svemirskoj straži” te aktivnostima, rezultatima i daljnjim ciljevima astronomskog društva kao i opremom za astronomska i geofizička mjerenja upoznala gospođa Gordana Ruso, programski koordinator Aastronomskog društva Višnjan.
.
Obišli smo i „Kameni krug“, funkcionalnu rekonstrukciju prapovijesnog kamenog kruga sa malog Sv. Anđela u zaleđu grada Poreča.
Ovaj kameni krug, u stvari „kamena potkova“ okrenuta je prema jugu, jer naši prapovijesni preci nisu podizali kamene blokove na sjeveru gdje nikad nema sunca.
Danas se koristi u edukacijske svrhe i zorno prikazuje kako su naši preci pratili godišnja doba i naposljetku izmislili kalendar.
Zanimljivim pričama o običajima naših predaka u pojedinim godišnjim dobima gospođa Gordana Ruso upotpunila je i obogatila naš doživljaj „Kamenog kruga“.
U posjetu gradića Višnjana, poznatog u svijetu po zvjezdarnici osnovanoj 1992. godine i njenim otkrićima 1750 asteroida i 3 komete, razgledali smo skulpturu, velikog i impresivnog ekvatorijalnog sunčanog sata.
Potom smo posjetili spomenik Joži Šuranu, antifašistu, kojeg kao sljedbenika ideja hrvatskih preporoditelja, zbog njegovih političkih ideja, zbog borbe za jezik i napredak hrvatskih sela talijanski fašisti već 1930. godine tretiraju kao državnog neprijatelja, te ga proganjaju i zlostavljaju. Bio je jedan od najznačajnijih organizatora ustanka na Poreštini i Tinjanštini nakon kapitulacije Italije 8. rujna 1943.godine.
Tijekom njemačke okupacije Istre on je jedan od najtraženijih osoba i zbog diverzantskih akcija uništavanja telefonsko-telegrafskih stupova. Nijemci su ga uhvatili kraj Muntrilja, vezanog ga vodili po selima, ponižavali i mučili a potom objesili za jedan od telefonskih stupova. Gledajući taj telefonski stup, posljednje su mu riječi bile: “Ža mi je ča i uvega nisan popilija.”
U obilazak grada Poreča krenuli smo od luke koju od otvorenog mora štiti otočić Sv. Nikola.
Naš vodič gospođa Đurđica Janjanin na zanimljiv način je iznijela sažet presjek povijesti Poreča, a potom nas je provela gradom pokazujući nam interesantne građevine i druge vrijedne kulturne i povijesne znamenitosti iz pojedinih povijesnih epoha.
Obišli smo starogradsku jezgru Poreča na području nekadašnjeg rimskog castruma iz 2. stoljeća prije Krista podignutom na tom malom poluotoku.
Šetali smo središnjom ulicom nekadašnjeg rimskog logora Decumanus maximus, trgom Marafor-rimskim forumom i ulicom Cardo, a obišli smo još očuvane dijelove stupova manjeg hrama, navodno Neptunovog, te dijelove monumentalnih zidova i dio zabata, navodno Marsovog hrama.
Pogledali smo i neke od najljepših palača koje su građene u 14. I 15. stoljeću u doba vladavine Venecije Porečom (1267. – 1797.) kao palača Zuccato , gotičku palaču u ulici Decumanus iz 1473.
Posjetili smo i razgledali izuzetno vrijednu kulturno-povijesnu baštinu Eufrazijevu baziliku iz razdoblja vladavine Bizanta nakon 539. godine u vrijeme stolovanja u gradu biskupa Eufrazija koji obnavlja tadašnju dvojnu baziliku koja je bila u ruševnom stanju.
Na putu prema Pazinu u Sv. Lovreču, jednom od najbolje sačuvanih srednjovjekovnih utvrđenih gradova u Istri, a koji se u pisanim izvorima spominje od 1030, kao “Castrum sancti Laurenti. Kod spomenika poginulim borcima NOB-a i žrtava fašističkog terora dočekao nas je gospodin Silvano Matošević.
On nas je na pristupačan i slikovit način upoznao sa Sv. Lovrečom kroz povijest s naglaskom na vrijeme talijanskog fašizma i NOB-a u kojem je stradao 41 mještanin kao borac ili kao žrtva fašističkog terora ovog gradića. Upoznao nas je i sa Lovrečom danas.
Nažalost nismo više imali vremena razgledati staru jezgru Sv. Lovreča čiji kružni oblik naselja potječe još iz prapovijesti, no najveći dio danas vidljivih fortifikacija potječe iz doba Venecije kada je u Svetom Lovreču billo sjedište vojne uprave čitavog mletačkog dijela Istre. Zahvalili smo g. Matoševiću na prijemu i informacijama i obećali da ćemo u razgled Sv. Lovreča svakako doći jednom drugom prilikom.
Poprilično gladni stigli smo i do sela Bani gdje smo se uz okrepu i druženje opustili i zaokružili ovaj naš posjet.