Knjiga „Lipa pamti“ doprinos istraživanju tragedije u Lipi 30. travnja 1944. godine

Knjiga  'Lipa pamti'

Knjiga ‘Lipa pamti’

Prezentacija  knjige  „Lipa pamti“  povijesno publicističko djelo autora Vinka Šepića – Čiškinega, Danice Maljavac  i Ivana Kovačića izazvala je u četvrtak 03. travnja izuzetan interes  pa je dvorana  Doma „ Hangar“  bila dupkom puna.

Knjiga je nastala u suradnji s UABA Liburnije i Općinom Matulji, a posvećena je tragediji u selu  Lipa 30. travnja 1944. godine kada je zvjerski ubijeno i spaljeno 280 stanovnika od čega sedamdeset i dvoje djece, od kojih je najmlađe imalo tek šest mjeseci.  Sva vrijedna imovina i stoka bila je opljačkana a sve kuće i gospodarski objekti spaljeni.  Od svih zatečenih stanovnika sela samo je dvoje ostalo u životu. Time je Lipa  postala jedno  od  tri mjesta koja su bila potpuno spaljena i uništena u Drugom svjetskom ratu. Uz Lipu isto se dogodilo s  francuskim mjestom Oradour sur Glane i češkim mjestom Lidice. Sva tri se vode u knjizi OUN kao potpuno stradala mjesta.

Ivan Kovačić je u svom osvrtu naveo da je prema saznanjima autora knjige tragedija u Lipi jedinstven primjer u Hrvatskoj u kojem su članovi Hitlerova Wehrmachta, Mussolinijevih crnokošuljaša, ali i hrvatskih i slovenskih četnika, udruženi izvršili nezapamćen zločin nad čovječnošću.

Recenzent knjige Mario Dagostin ocijenio je da je tragedija Lipe nedovoljno prisutna u hrvatskoj povijesti te da će knjiga „Lipa pamti“ obogatiti hrvatsku historiografiju, ali i da na ovakve tragedije treba stalno podsjećati, kako  bi one bile prisutne u svijesti sadašnjih i budućih generacija jer se samo tako može osigurati da se ne ponavljaju.

Veliki interes građana za prezentaciju knjige u Hangaru

Veliki interes građana za prezentaciju knjige u Hangaru

Izdavač knjige Franjo Butorac istaknuo je da podaci o imenima 11 novo identificiranih žrtava stradanja u selu Lipa čime se broj od  269 žrtava, prema dosadašnjim saznanjima, povećava na 280 dovoljno govori o istraživačkom radu i uloženom trudu autora ove knjige.
Događaji u Lipi prikazani su u kontekstu ratnih zbivanja na širem području  Istre i Liburnije u okviru njemačke okupacije koja započinje vojnom ofenzivom „Istrien“ i dramatičnih ratnih događanja i oružanom otporu novom okupatoru.

U kontekstu tih zbivanja autori su u prvi plan stavili mučeničku Lipu, ali isto tako i niz mjesta Liburnijskog krasa koja su ustrajavala u borbi protiv fašističkih okupatora. U knjizi se pokušalo naći odgovore na pitanje zašto je stradalo selo Lipa. Naš proslavljeni povjesničar akademik Petar Strčić ocIjenio je da je dosad zanemarivan ovaj dio prošlosti naše Hrvatske te da mu je jako drago što je autorima uspjelo ovaj događaj kvalitetno obraditi i predstaviti javnosti.

Svoje zadovoljstvo prezentacijom i tiskom knjige „Lipa pamti“ od strane autora i recenzenta tako i izlaganja zamjenice načelnika Eni Šebalj i potpredsjednika Mjesnog odbora Lipa Roberta Božića mnogobrojni građani nagradili su burnim pljeskom.

Autor: D.Š.