Polaznici Ljetne škole mira posjetili su zloglasni nacistički logor u kompleksu zgrada bivše rafinerije riže San Sabba, osnovanom u drugoj polovici rujna 1943. godine, nakon kapitulacije fašističke Italije.
S pažnjom su razgledavali prostorije i eksponate Gradskog muzeja Rižarna San Sabba, jer se je većina njih prvi puta susrela s ovim logorom i saznanjima o njemu.
.
Saznali su da su nekadašnju rižarnu u predgrađu Trsta Nijemci pretvorili u pravo mučilište sa 17 samica, bazenima za umakanje logoraša i krematorijem po uzoru na Majdanek i Treblinku.
Zapovjedništvo logora je povjereno Odilu Gobočniku, koji je u Poljskoj vodio akcije istrebljenja Židova.
Krematorij je pušten u rad 4. travnja 1944., a bio je stalno u pogonu sve do polovice travnja 1945. godine. Računa se da je u njemu spaljeno oko 4.000 ljudi: Židova, Roma, zarobljenih partizana i civilnog stanovništva u „čistkama“. Pretpostavlja se da je većina logoraša, prije nego što su ubačeni u krematorij, bila ugušena plinom, a primjenjivali su se i drugi oblici egzekucije, pa su žrtve izdisale i nakon groznih mučenja.
Kako bi uništili trag zločina, nacisti su pepeo logoraša sakupljali u vreće, a zatim ga odvozili na otvoreno more ispred Trsta i bacali, a zgradu krematorija i njoj pripadajući dimnjak srušili su eksplozivom prije bijega u noći 29/30. travnja 1945. godine
U ovom logoru kao i u mnogim logorima koje su Nijemci osnivali širom okupiranih zemalja u Europi vidi se sva monstruoznost nacističkog projekta genocida koji se provodio programirano, sistematski i industrijskom tehnologijom sukladno državnoj politici trećeg Raicha.
Divljačkim terorom i zločinom uništavani su svi oni koji se nisu uklapali u nacističku ideologiju „novog svjetskog poretka“ u kojem bi postojala samo rasa nadčovjeka.
Temeljem takve ideologije postojale su rase i skupne koje je trebalo u cijelosti uništiti kao Židove, Rome, pripadnike drugačije seksualne orijentacije, i sve one koji su pružali otpor nacističkom režimu. Vođeni tom mržnjom nacisti su još samo dvadesetak dana prije završetka Drugog svjetskog rata još spaljivali ljude u krematoriju ovog logora.
Zato je i danas važna borba za ljudska prava, toleranciju i demokraciju kao suprotnost fašizmu i nacizmu koji predstavljaju apsolutno zlo naše povijesti i zlo protiv čovjeka i čovječnosti.
Na nama je da ukazujemo i borimo se za vrijednosti ljudskih prava, za razvijanje tolerancije i demokracije u društvu, protiv mržnje, netrpeljivosti i nasilja prema ljudima zbog druge nacije, vjere, boje kože, drukčije seksualne orijentacije, drugačijeg svjetonazora ili mišljenja.
Jer mržnja vodi nasilju. Nasilje otvara vrata osveti, a osveta novu mržnju. I zato nam ovi primjeri iz prošlosti trebaju poslužiti kao opomena i iskustvo da gradimo svoju budućnost u toleranciji i ljubavi, a ne mržnji. Uz poruku Ne ponovilo se više nikada.
Pripremili:
Dijana Pažin – fotografije
D.Š. – tekst