U organizaciji UABA Buzeta za srednjoškolske učenike iz Buzeta organizirana je terenska nastava s ciljem njihovog upoznavanja sa stradanjima stanovništva u Drugom svjetskom ratu na području Općine Matulji.
Na prilazu Malim i Velim Munama učenike je dočekala predsjednica Podružnice Matulji UABA Liburnije Olivija Sušanj sa suradnicima. Učenici su upoznati da su na području Općine Matulji u NOR-u poginula su 252 borca i 369 žrtava fašističkog terora te spaljen 442 kuće i 402 štale, 2 crkve i 4 škole. Uz spomenik Govanniu Zoli, poginulom komandantu talijanske partizanske brigade „Triestina“, koji se s partizanima iz Istre borio protiv njemačkih nacista istaknuto je da ta činjenica ukazuje da antifašizam nema granica i da se za ideje slobode, mira, tolerancije međusobnog uvažavanja i zajedništva vrijedi boriti jer te ideje nemaju alternative.
Njemački nacisti i fašisti 05. svibnja 1944. spalili su 119 kuća i 100 gospodarskih objekata u Velim Munama, 99 kuća i 85 gospodarskih objekata u Malim Munama, dio stanovništva odveli u internaciju, a preostalo stanovništvo tih sela protjerali s trajnom zabranom povratka u potpuno uništena sela.
Da se ta događanja ne zaborave, Udruga „Mladi Mune“ postavila je dva info panoa s informacijama o tim događajima, a također pripremila i tiskala brošuru „Ne ponovilo se“. Brošure su uručene i učenicima iz Buzeta kao podsjetnik na te događaje.
Učenici su posjetili i selo Lipu, jedno od tri mjesta koja su bila potpuno spaljena i uništena u Drugom svjetskom ratu uz Oradur sur Glane u Francuskoj i Lidice u Češkoj. O počinjenim zločinima u Lipi 30. travnja 1944. učenicima je govorila profesorica Danica Maljevac. Tog dana pripadnici njemačke SS Polizai regimente Bozen opkolili su selo i ubili svih 263. zatečenih stanovnika i spalili sve kuće i štale.Gotovo u trenu nestalo je cijelo selo i svi ljudi u njemu. Masakr su preživjeli samo jedan starac i jedna žena. Ove rane se pamte i nakon sedamdeset jedne godine i ovaj zločin ljudske ruke treba ostati zapamćen jer opominje i upozorava kakve sve neljudske porive može u čovjeku pobuditi ideologija kao što je fašizam.
Zbog velikog interesa učenicima je omogućeno da razgledaju još nedovršeni, novouređeni, moderni muzejski postav u Muzeju „Lipa pamti“.
Kraj spomen-obilježja u ostacima kuće broj 20. u koju su njemački fašisti utrpali većinu mještana zajedno s djecom i potom ih žive zapalili, delegacija učenika iz Buzeta položila je cvijeće, a minutom šutnje odana je počast stradalim mještanima Lipe.
Učenici su potom posjetili i spomen-obilježje ispred Jame u Ičićima. O zločinu u kojem su Nijemci 24. travnja 1945. strijeljali 37 većinom mladića iz liburnijskog i primorskog kraja, a potom ih bacili u jamu učenicima je govorio Oleg Mandić, predsjednik UABA Opatije. Ovaj zločin je počinjen svega nekoliko dana prije nego što je Opatija i cijela Liburnija bila oslobođena, a dva tjedna kasnije i okončan i Drugi svjetski rat.
Autor:D.Š.