U suradnji UABA Buzeta i OŠ „Vazmoslav Gržalja“ – Buzet organizirana je terenska nastava za učenike s ciljem njihovog upoznavanja sa stradanjima stanovništva u Drugom svjetskom ratu na području Općine Matulji.
Na prilazu Malim i Velim Munama, učenike, profesore i članove UABA Buzeta dočekala je uz riječi dobrodošlice predsjednica UABA Liburnije Podružnice Matulji Olivija Sušanj ističući posebno zadovoljstvo njihovom posjetom.
Učenicima je ukazano na činjenicu da su naši preci kao susjedi dijelili istu sudbinu pod talijanskim fašizmom u okviru Kraljevine Italije, i podjednako stradavali pod okupacijom njemačkih nacista te da su se međusobno oslanjali i potpomagali u zajedničkoj borbi za slobodu i pripojenje matici zemlji. O tim stradanjima i borbi govore brojni spomenici kako u Istri tako i na području Općine Matulji.
No istaknuto je da je uz naše partizanske borce bilo i talijanskih antifašista koji se nisu slagali s talijanskom fašističkom ideologijom i koji su zbog toga bili zatvarani i proganjani, a nakon kapitulacije Italije uključili su se u oružanu borbu protiv njemačkog okupatora. Primjer za to je Govanni Zoll, komandant talijanske partizanske brigade „Triestina“, koji se zajedno s partizanima iz Istre borio protiv njemačkih nacista. Giovanni Zoll je upravo tu na prilazima Malih Muna poginuo, a kraj podignutog mu spomenika održava se zajednička komemoracija UABA Liburnije Podružnice Matulji i antifašističkih udruga iz Italije kao i kod spomenika poginulim borcima NOR-a u Velim Munama.
Ta činjenica ukazuje da antifašizam nema granica i da se za ideje slobode, mira, tolerancije međusobnog uvažavanja i zajedništva vrijedi boriti jer te ideje nemaju alternative.
Dolaskom u mjesto Vele Mune kraj Info-panoa koje je postavila Udruga mladih Muna i Žejana učenici su se informirali o stradavanju sela Mune kada su njemački nacisti 05. svibnja 1944. spalili 119 kuća i 100 gospodarskih objekata u Velim Munama, te 99 kuća i 85 gospodarskih objekata u Malim Munama, dio stanovništva odveli u internaciju, a preostalo stanovništvo tih sela protjerali s trajnom zabranom povratka u potpuno uništena sela.
Učenici su posjetili i selo Lipu, jedno od tri mjesta koja su bila potpuno spaljena i uništena u Drugom svjetskom ratu uz Oradur sur Glane u Francuskoj i Lidice u Češkoj.
Ispred spomenika poginulim borcima NOR-a iz Lipe prisutni su minutom šutnje odali počast uz prigodne riječi predsjednika UABA Liburnije Branka Afrića.
U Info-centru i multifunkcionalnom prostoru Memorijalnog centra kustosica Vana Gović prenijela je učenicima najznačajnije informacije o povijesnom slijedu zbivanja i događanja na širem prostoru Liburnijskog krasa i sela Lipe.
U tom prostoru mijenjale su se granice u okviru različitih država, ali je položaj ovog prostora kao granični imao dominantan utjecaj na identitet stanovnika ovog kraja.
Povijesnu priču koju je ispričala u prizemlju kustosica Vana Gović bio je uvod u ono što je učenike očekivalo kada su se uputili prema katu objekta gdje je detaljno opisala stradanje Lipe i njenih mještana uključujući i širi kontekst ratnih zbivanja.
Već u samom usponu uz stepenice učenike su pratili koraci zloglasnog nacističkog marširanja, a postavljene njemačke vojničke kacige bile su u funkciji emocionalne pripreme učenika na ono što slijedi na katu.
U prvoj prostoriji na katu, na stolu s reljefnim prikazom čitave regije, učenicima je putem projekcija s prikazom granica, rasporedom njemačkih i partizanskih jedinicama uz stručno vođenje kustosice pojašnjen kontekst Drugog svjetskog rata na ovim prostorima uključujući i stradanje mjesta Lipe.
Naime general Ludwig Kübler, zapovjednik 97. korpusa u nemogućnosti da spriječi stalne akcije partizanskih jedinica ili da ih uništi, donosi zapovjedi kojima naređuje i potiče ubijanje , pljačku i masovnu odmazdu prema stanovništvu želeći time onemogućiti logističku podršku partizanskim jedinicama. I tako, u okviru operacije pod nazivom „ Braunschweig“, 30. travnja 1944. oko 14,30 sati Lipu opkoljavaju postrojbe SS-a i talijanske fašističke milicije RSI vršeći masakr zatečenog stanovništva i potpuno uništenje sela.
No za razliku od potpuno uništenih mjesta Oradur sur Glane u Francuskoj i Lidica u Češkoj Lipa je nastavila živjeti zahvaljujući čvrstoj volji, upornosti i želji stotinjak njenih žitelja koji su se vratili iz partizanskih jedinica i logora na zgarišta Lipe da bi ponovo iz pepela izgradili kuće i Lipi vratili život. Učenici su potom otišli na spomenik žrtvama Lipe gdje su im odali počast i položili vijenac.
Pozdravljajući se s učenicima, Kustosica Vana Gović je istakla da je u ova dva mjeseca Memorijalni centar u Lipi obišlo 1465 posjetitelja od čega je ovakvih grupnih posjeta kao danas bilo 15, među kojima 260 učenika osnovnih i srednjih škola te studenata.
Poručila je svim zainteresiranim da je Memorijalni centar otvoren cijele godine radnim danom od 10 do 17 sati i subotom od 10 do 14 sati, te da je Internet stranica Centra: http://lipapamti.ppmhp.hr/.
Autor: D. Š.