10. lipnja 2017. godine održane su 14. sportske igre antifašista Primorsko-goranske županije u kojima su svoje vještine u kartama (briškuli i trešeti), šahu, pikadu, boćanju, te potezanju konopa odmjerile ekipe UABA Opatije, Riječkog prstena, otoka .Krka, Crikvenice,Novog Vinodola, Vinodolske općine, Kastva –Viškova, Liburnije i po prvi puta ekipe UABA iz Buzeta.
Prije početka takmičenja, delegacija UABA liburnije –Podružnice Matulji položila je vijenac i odala počast poginulim borcima iz NOB-a i žrtvama fašističkog terora sela Lipe kao i braniteljima domovinskog rata.
Nakon Hrvatske himne i himne Primorsko- goranske županije sudionike 14. sportskih igara pozdravili su predsjednik UABA Liburnije Branko Afrić, načelnik Općine Matulji Marijo Ćiković , predsjednik SABA PGŽ Dinko Tamarut, i pročelnik Ureda Primorsko- goranske županije Goran Petrc uz želje da u dobrom raspoloženju, ugodnom druženju i sportskom fer natjecanju provedu ovaj dan. te da ponesu lijepe uspomene na ovaj sportski susret u Lipi.
Istaknuto je da je prvenstveni cilj ovih takmičenja međusobno druženje i zabava a da će kao i kod svih natjecanja oni koji su bili mrvicu spretniji, jači ili imali malo više sreće osvojiti i pripadajuće pehare i medalje. No uz to, svi koji nisu bili u Lipi, simbolu najvećeg stradanja tijekom 2. svjetskog rata moći će se s tim događajima čiji se tragovi vide i nakon 73 godine upoznati.
Predsjednica Mjesnog odbora Lipa, Đeni Šamanić je uz iskazanu dobrodošlicu i zadovoljstvo posjetu lipi u tako velikom broju zaželjela svim posjetiocima da ponesu lijepe uspomene na ovaj sportski susret u Lipi, Pored ostalog Đeni Šamanić je istaknula:
„Danas Vas je puno ovdje koji znate nešto o Lipi i njezinom stradanju, no da ispričamo i njezinu tužnu priču i za one koji se još nisu susreli s istom. Lipa je naime, prije 73 godine doživjela strašnu tragediju. Nacisti i fašisti pale i ubijaju civile želeći oslabiti svoje protivnike i njihovo djelovanje. Tog dana 30. travnja 1944., ubijeno je 269 mještana od čega 96 djece, od kojih je najmanje imalo 7 mjeseci. Krala se imovina, palile kuće i štale, silovale žene. Svi preostali stanovnici odvode se u „kuću broj 20“, na samom ulazu u selo, te se pale živi.
Lipa je tog dana umrla. Stradalo je sve što se kretalo i disalo. Lipa je primjer za što je sve čovjek sposoban. S jedne strane uništiti,zapaliti, silovati, ubijati. No s druge strane i ono što su Lipljani sami dokazali. Oduprijeti se zlu, obnoviti kuće, započeti život iz početka. Živjeti.
Na nama potomcima je da se toga sjećamo i obilježavamo s pijetetom.
Najbolji način za očuvanje uspomena na stradale je Memorijalni centar „Lipa pamti“ kojega posjećuju odrasli ljudi i školska djeca iz Hrvatske, ali i Europe, a koji ima za cilj stvaranje „škole mira“ za sve nove generacije.“
Predsjednica MO Lipe je potom pozvala sve posjetitelje i goste Lipe da posjete muzej, te da sa sobom ponesu nadu da žrtva Lipe nije bila uzaludna, a da svatko temeljem ovih spoznaja da sve od sebe da se to više nikada ne ponovi.
I Na kraju je svima zaželjela sreću u sportskom natjecanju.
Pročelnik Ureda Primorsko- goranske županije Goran Petrc je proglasio sportske igre otvorenima.
Program su svojim nastupom obogatili „Žejanski kantaduri“.
Organizatori 13. sportskih susreta bili su Savez antifašističkih boraca i antifašista PGŽ-a i Udruga antifašističkih boraca Liburnije, a pokrovitelj Primorsko- goranska županija.
Navijači iz Udruga pratili su i bodrili svoje ekipe, a kao i u svim drugim sportskim disciplinama glavni provoditelji reda i pravilnosti održavanja turnira bili su suci.
Natjecalo se: u šahu, u boćanju, u pikadu i briškuli i trešeti, a na kraju svoju snagu povlačenju konopa odmjerile su muške i ženske ekipe UABA Liburnije sa združenim ekipama iz sastava ostalih UABA s područja PGŽ-a.
Izvan navedenih disciplina, u natjecanju ženske ekipe UABA Liburnije sa združenom ekipom iz sastava UABA s područja PGŽ-a pobijedila je združena ekipa iz PGŽ-a. U natjecanju muške ekipe UABA Liburnije sa združenom ekipom iz sastava UABA s područja PGŽ-a pobijedila je ekipa UABA Liburnije.
Natjecanje je proteklo u redu. Bilo je uzbuđenja i navijanja i druženja.
Zahvaljujemo se sucima Gordanu Jakšetiću koji je pazio da se poštuju boćarske regule, Daliboru Rešu, koji je pomno pratio šahiste, Josipu Pleši koji je vodio i sudio igrače briškule i trešete, Vesni Perožić koja je vodila i sudila igračima pikada i Jožefu Fidelu koji je sudio ekipama kod potezanja konopa.
Hvala predsjednici i članovima vijeća Mjesnog odbora Lipa koji su nam omogućili korištenje terena, zaželjeli nam dobrodošlicu i učinili nam boravak ugodnim.
Hvala kustosici Vani Gović na prezentaciji povijesnih događanja zainteresiranim članovima UABA iz PGŽ-a uz moderni muzeološki postav u Muzeju „Lipa pamti“
Hvala Primorsko-goranskoj županiji, Općini Matulji kao i svima onima koji su pomogli realizaciju ovog programa.
Hvala i svima onima koji su pomogli realizaciju ovog programa.
Najuspješnijima čestitamo na ostvarenim rezultatima, a onima koji su imali manje sreće želimo više uspjeha na idućim takmičenjima. Uz sportski pozdrav svima s željom da se dogodine vidimo na 15. sportskom takmičenju antifašista PGŽ-a.
D.Š.