U organizaciji UABA Liburnije Podružnice Matulji uz nazočnost načelnika Općine Matulji Marija Ćikovića obilježen je Dan antifašističke borbe uz obilazak 11 spomenika poginulim borcima i žrtvama fašističkog terora te odavanjem počasti i polaganjem vijenaca, paljenjem svijeća uz spomen obilježja na području Općine Matulji.
Prisutnima se obratila predsjednica Podružnice Matulji Marija Lenžer koja je rekla:
„Danas obilježavamo Dan antifašističke borbe u spomen na osnutak Prvoga sisačkog partizanskog odreda koji je osnovan 22. lipnja 1941. godine u šumi Brezovici pokraj Siska.
Bila je to prva naoružana antifašistička postrojba u Hrvatskoj, a smatra se i kao najuspješniji europski pokret otpora u okupiranoj Europi u Drugom svjetskom ratu.
Osnutak sisačkog odreda označio je početak organizirane antifašističke borbe u Hrvatskoj protiv okupacije, rasizma, totalitarizma i nasilja, a za život u slobodi i miru.
U postrojbama Narodnooslobodilačke vojske bilo je oko 230.000 boraca iz Hrvatske, a na njezinu teritoriju stvorene su 52 brigade, 17 divizija i pet od ukupno 11 korpusa.
Među njima svoj doprinos antifašizmu tijekom Drugog svjetskog rata dali su i borci s područja današnje Općine Matulji kao i mještani svojom potporom partizanskim jedinicama i Narodnooslobodilačkoj borbi.
U toj borbi s područja Općine Matulji poginula su 252 borca i 369 žrtava fašističkog terora, a uništene su 442 kuće, 4 škole, 2 crkve i 402 štale.
Bez tog doprinosa antifašizmu i ovih naših boraca kao i svih onih koji su se uključili u pokret protiv fašizma ovaj naš kraj kao ni Istra, Primorje i Dalmacija ne bi dočekali oslobođenje od fašističke Italije i nacističke Njemačke i ujedinjenje s ostalim Hrvatskim područjima.
Antifašistički pokret je odlukama ZAVNOH-a postavio temelje državne suverenosti, a time i današnje: demokratske, neovisne i samostalne hrvatske države za koju su se tijekom Domovinskog rata borili hrvatski branitelji.
I zato danas našim antifašističkim borcima iskazujemo veliku zahvalnost i poštovanje što su u temelje slobodne Hrvatske ugradili najdragocjenije, svoje živote da bismo živjeli slobodni u granicama današnje Hrvatske, kao što i braniteljima Domovinskog rata zahvaljujemo što su te granice obranili.
Dan antifašističke borbe treba nas ispunjavati ponosom na naše pretke, ali i obvezuje da trajno čuvamo antifašističke vrijednosti kao dio demokratske vrijednosti i zalog naše budućnosti.
Čestitam Vam Dan antifašističke borbe kao i svima koji se zalažu i daju svoj doprinos za izgradnju društva mira, tolerancije, demokracije uz poštivanje ljudskih prava kao perspektivi razvoja društva.
A oni koji šire mržnju prema drugima i drugačijima, ispisuju i javno ističu fašističke simbole šire netoleranciju i nasilje, ne shvaćaju da zloupotrebljavaju demokraciju i vraćaju nas pod krilo mračne ideologije fašizma najvećeg zla u povijesti čovječanstva.
Kod odavanja počasti uz spomenike palim borcima i žrtvama fašističkog terora na području mjesnih odbora učestvovali su i neki predsjednici vijeća mjesnih odbora ili dio članova vijeća te su iskazali zadovoljstvo što se što se i nakon 72 godine od završetka Drugog svjetskog rata ti borci i žrtve ne zaboravljaju.
Načelnik Marijo Ćiković je istaknuo da nas sjećanja na ove naše borce i žrtve fašističkog terora ispunjavaju ponosom jer su svojom borbom i žrtvom doprinijeli, da nakon puno godina provedenih pod talijanskim fašizmom i njemačkim nacizmom i u ovom našem kraju, možemo govoriti svoj materinji jezik, slobodni i konačno pripojeni svojoj domovini Hrvatskoj.
Načelnik je naglasio da Općina Matulji podržava rad Udruge kroz prihvaćen program i odobrena sredstva za njegovu realizaciju, a isto tako vrši sanaciju i uređenja postojećih spomenika poginulih boraca i žrtvi fašističkog terora i tako će nastaviti.
Delegacije UABA Liburnije-Podružnice Matulji položile su vijence i odali počast uz spomenike palim borcima i žrtvama fašističkog terora u :
D.Š.